تبلیغات
پیش دبستانی - پیش دبستانی و سازگاری با مدرسه
 

پیش دبستانی

 

 
  ..  
 

RSS


منوی اصلی

 » صفحه نخست
 »
ایمیل ما
 » تماس با ما
 »
آرشیو مطالب
 »
لینك آر اس اس
 » طراح قالب

 

موضوعات
» دانستنی های پدر و مادر
» ایام سال
» لطیفه
 

آرشیو ماهانه
» دی 1390
» آذر 1390
» آبان 1390
» مهر 1390
» شهریور 1390

لیست کامل آرشیو ماهانه
 

لینک دوستان
» حرفه ای ترین قالب های وبلاگ
» سایت دبستان منتظران

لیست کامل پیوندها
 

آمار بازدید

آمار بازدید :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

آهنگ دوستی از گروه فیتیله-دبستان منتظران

">

WeblogSkin

جدیدترین كدهای جاوا


کد شمارش معکوس سال نو

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

www.Pichak.net Upload picture -->
 

تبلیغات

 

درباره ما


مدیر وبلاگ: مهسا علیجان زاده

 

نویسندگان
» مهسا علیجان زاده


  پیش دبستانی و سازگاری با مدرسه
 
مرتبط با :

یكی از رویدادهای لذت بخش و فراموش نشدنی برای هر كودكی، گام نهادن به محیط درس و آموزش است. كلاس و مدرسه در عین آن كه می تواند محیطی امن و همراه با نشاط و شادمانی برای كودك باشد، می تواند محیطی پر از اضطراب، هیجان و تنش هم برای او باشد.

كودك خردسال دیروز، تبدیل به دانش آموز امروز می شود. او كه تا چند روز پیش در خانه سرگرم بازی و تفریح بود، امروز مدرسه رفتن و قبول مسئولیت كوچك جزء مهم ترین وظایف او به شمار می روند.
داشتن تجربه ای خوب و با نشاط از دوره ی پیش دبستانی می تواند علاقه و تمایل كودك را برای سال بعد (یعنی آغاز آموزش ابتدایی) صد چندان كند؛ و بالعكس اگر كودك از دوران ‌آمادگی خود تجربه ای سخت و دشوار داشته باشد، مدرسه را نیز با زحمت و دردسر خواهد پذیرفت.
دوره ی پیش دبستان برای كودكان دارای مزایای بی شماری است، از جمله كودكان می توانند با سایر هم سن و سالان شان آشنا شوند و با آنها ارتباط دوستی برقرار كنند، درس های مهم و با ارزش مثل همكاری، شریك شدن، پیروی از مقررات و ...) از آموزگار و مربی خود فرا بگیرند و با مقدمات مهارت های اولیه ی مدرسه (خواندن، نوشتن، شمردن) آشنا شوند. البته رفتن به سر كلاس و آغاز آموزش، همیشه برای كودكان و والدین شان ساده و راحت نیست. در مواردی، این تغییر و دگرگونی در زندگی كودك می تواند همراه با بروز هیجانات شدید، مخالفت ها و سرباز زدن ها باشد. برای یك كودك خردسال ورود به محیطی جدید و ناآشنا با افرادی غریبه (آموزگاران، مربیان و سایر بچه ها) می تواند ترس آور و دلهره انگیز باشد. گاهی این شرایط برای پدر و مادر موجب بروز تركیبی از احساسات گوناگون و شدید می شود تا حدی كه خود آنان نیز كنترل اوضاع را از دست می دهند و عصبانی می شوند.
راحت ترین شیوه برای كاستن از حالت های عاطفی كودكان آشنا ساختن آنها با محیط و افرادی است كه كودك باید هر روز آنها را ببیند.
روش های كمك به كودك

 • با كودك درباره ی پیش دبستان و تمام ویژگی های آن صحبت كنید.
 • قبل از اولین روزی كه قرار است كودك را به آمادگی بفرستید، درباره ی كارهایی كه كودك در آن جا انجام خواهد داد با او حرف بزنید.
 • كودك را عادت دهید كه در خانه با مداد و مداد شمعی نقاشی بكشد و از این كار خود لذت ببرد تا هنگامی كه سر كلاس به او و وسایل نقاشی می دهند، با این كار آشنا باشد.
 • چند روز قبل از آن كه كودك را به طور رسمی به آمادگی بفرستید، او را به آن محل ببرید تا با محیط آنجا آشنا شودو ترس و وحشت او از بین برود. این كار فرصتی برای شما پیش می آورد تا با مربی (آموزگار) او آشنا شوید و درباره ی برنامه ها و فعالیت های مختلفی كه بچه ها انجام می دهند، پرس و جو كنید. هم چنین می توانید كودك را آزادانه در محیط آمادگی بگردانید تااز اتاق ها، حیاط ها، دست شویی ها و ... دیدن كند.
 • آموزگار كودك را از قبل به او معرفی كنید تا آشنایی با او موجب آرامش خیال فرزندتان شود.
 • به رفتارها و عكس العمل های خودتان در روز اول جدایی از كودك توجه داشته باشید اگر كودك چهره ی شما را نگران، آشفته و مضطرب ببیند، او هم همان احساس را خواهد داشت. سعی كنید با چهره ای باز، خندان و خوش رو كودك را ترك كنید و به او این اطمینان را بدهید كه بعد از چند ساعتی به دنبال او خواهید آمد. در نظر داشته باشید اعتماد شما به آموزگاران و مربیان مدرسه یا آمادگی تاثیری مثبت بر روحیه ی كودك خواهد گذاشت و او را برای ورود به كلاسی جدید رهنمون خواهد شد.
 • زمانی كه قصد ترك فرزندتان را دارید، حتماً با او خداحافظی كنید و با اطلاع كودك از او جدا شوید. هیچ گاه خود را در گوشه ای پنهان نكنید؛ زیرا این كار موجب سلب اعتماد كودك از شما می شود و كمتر حرف ها و قول های تان را باور خواهد كرد.
 • چنان چه لحظه ی آخر فرزندتان به شما چسبید و از رفتن به كلاس امتناع ورزید، اصلاً نگران و دلگیر نشوید؛ زیرا این عكس العمل شما تأثیری منفی بر او می گذارد و كودك را بیشتر ناراحت می كند. در چنین شرایطی می توانید از مربیان و مشاوران مدرسه كه در این راه با تجربه هستند كمك بگیرید و به آنها اجازه دهید با شیوه ی خود كودك را به كلاس و درس رهنمون شوند به طور كلی، سعی كنید زمان خداحافظی با كودك را طول ندهید، زیرا ممكن است با این كار خود، او را دلتنگ و پریشان كنید.
 • همیشه با یك خداحافظی صمیمانه، ولی مصمم از كودك جدا شوید تا رنج اضطراب جدایی را در او هر چه كمتر كنید و موجب گریه و زاری او نشوید. جملات حمایت كننده و امید بخش شما می تواند او را برای پذیرش آغاز درس و كلاس و مدرسه آماده كند.
 • در مواردی، همراه داشتن عروسك، كتاب ، عكس و یا وسیله ای كه كودك بدان وابسته است، می تواند از شدت ناراحتی كودك در لحظات جدایی بكاهد.
 • زمانی كه كودك به خانه بر می گردد تمام كارهای خود را كنار بگذارید و سعی كنید با پذیرش گرم و صمیمانه خود در آغازین روزهای مدرسه، نقش یك والد (پدر، مادر) صمیمی، شاد و فعال را بازی كنید تا كودك از دیدن شما احساس دلگرمی، خوشحالی و پویایی كند.


 
 

ارسال شده توسط مهسا علیجان زاده

 در دوشنبه 14 شهریور 1390

نظرات (

 
  

.:: مطالب پیشین ::.

  » برنامه یلدا
» شب یلدا
» با كودكان پرخاشگر چگونه رفتار كنیم
» تسلیت فرا رسیدن ماه محرم
» روز برفی
» کلاس پرشورو هیجان من
» سلام
» کودکان 4 تا 6 ساله را بهتر بشناسیم
» آموزش و تکالیف در هفته اول آبان
» لطیفه
» نمایشگاه امیر حسین ثابت
» یادش بخیر روز شکوفه ها
» اردوی فرهنگی هنری پیش دبستان
» آموزش و تکالیف نوگلان پیش دبستان در هفته اول ماه مهر
» « بیش فعالی
 
 
 
 

Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by smontazeranp
Design By : wWw.Theme-Designer.Com